אספקטים רגשיים בטיפולי פוריות על פי חמשת האלמנטים

"מחקרים מראים שלחץ פוגע בפריון" –זהו אחד המשפטים שיותר מלחיצים נשים שמנסות להיכנס להריון.

עד שהן נקלטות (במקרה הטוב), נשים באתגר הפוריות מתמודדות עם פחד, אשמה, בושה, תחרות, תרופות, רופאים, תורים, קשיים בזוגיות, חוסר ביטחון, ותסכול… אך כמו שמלמד אותנו ספר הטאו-  "על מנת להפיל דבר יש לרוממו תחילה", טיפולי פוריות זה זמן בו כל חוסר האיזון צף והאישה פתוחה להתבוננות. מתוך המתח יש הזדמנות נפלאה לשינוי.

המחטים, הצמחים והמגע יכולים להקל מאוד. אני ממליצה בזמן השהייה עם המחטים לעשות עבודה הכרתית שמקדמת הרפיה. העבודה ההכרתית יכולה להיות דמיון מודרך או תרגילי נשימות, אך זהו זמן מיוחד שמאפשר הכרות עמוקה של בסיס האמונות, של מה שמניע את המתח בתוכנו, זמן שעשוי ליצור שינוי משמעותי לתהליך הפוריות ואולי גם לחיים עצמם.

חמשת האלמנטים מאפשרים לנו לבחון מוטיבים וקשיים מרכזיים בעולם הפוריות:

אלמנט האדמה:

אלמנט האדמה קשור לתחושת הביטחון העצמי- תחושות דחייה ובושה העולות לרוב סביב אתגר הפוריות כמו "אם לא אצליח להיכנס להריון אני לא טובה… הגוף שלי לא טוב.. הרחם מקולקלת, השחלות לא מתפקדות… "

אדם שמאמין שהוא דחוי ומרגיש דחוי ימשוך דחיה, ואדם שמאמין בבסיס שלו שהוא אהוב ימשוך אהבה. אותו הדבר עם הרחם והשחלות – כשהאישה מבקרת יתר על המידה את איברי הגוף שלה היא באופן תת הכרתי ממש פוגעת בזרימת הדם אליהם ומיצרת בהם תחושות דחייה. "הדימוי העצמי הופך להיות הגורל של החיים" (ספר הטאו)

שווה לבדוק עם האישה מה היא מרוויחה מהביקורת הקשה שיש לה כלפי עצמה- לרוב נגלה שזו טכניקה שמטרתה שיפור עצמי, על אף שלרוב התוצאות הפוכות. אני תמיד ממליצה על דרך של פרגון, אהבה, והעצמה כדי להגיע להישגים במיוחד בתחום הפוריות. לשבת במדיטציה ולדבר עם הרחם "רחם נפלאה שלי, את המקום בו בזמן הנכון יגדלו חיים בתוכך, את מדהימה! " לדמיין את רירית הרחם מתעבה, לדבר עם השחלות, להודות לזקיקים ולפוטנציאל הבלתי נתפס הגלום בכל אחד ואחד מהם, להזרים דם לכל המערכת הגניטלית – מומלץ עיסוי בטן עצמי ביחד עם דמיון מודרך. ליצור רחם קיימת ומדושנת באהבה.

האדמה נותנת לנו את הבסיס, הקרקע ליצירת העובר, וקשורה מאוד לתחושת ביטחון סביבתי- יש צורך ביסודות טובים ליצירת עובר ולכן שווה לבדוק אם יש נושאים בזוגיות, או בעיות כלכליות. לפעמים הם נראים לא קשורים אבל אם האישה מודאגת מהזוגיות או הפרנסה וחסרה תחושת ביטחון זה יכול ליצור המון מתח ולפגוע בתהליך העיבור.

אלמנט העץ:

לעץ, המכונה גם "שר הצבא", יש נטייה להילחם ולהתנגד למה שמרגיש לו מאיים. ההורמונים והזריקות, ולפעמים גם הצוות הרפואי יכולים להיתפס אצל נשים כגורם מאיים, יש נשים שמרגישות שההורמונים עושים להן ממש רע, שהאחות דוקרת אותה בכוונה חזק, ושהמערכת הרפואית נגדה. אלמנט העץ מתקשה נוכח תחושת כפייה.

אם אישה כבר בתוך תהליך פוריות ובכל אופן נוטלת תרופות, ומתכננת להמשיך בכך, אנחנו יכולים לעזור לה להיזכר שהתרופות במקרה הזה מקדמות את המטרה שלה, שזה חלק מהדרך שהיא בחרה במקרה הזה להריון- להכניס תדר של בריאות והודיה לנטילת התרופות, להיזכר שבזכותן יש לה סיכוי להיכנס להריון כרגע- זה הצינור שהיא בוחרת בו. לחבר אותה לבחירה הפנימית שלה (גם אם היא מרגישה שהיא בטיפולי פוריות כי אין לה בררה- האמת שיש לה בררה, היא יכולה שלא לעבור טיפולי פוריות, ויש להודות שיש כזו אופציה מבורכת בעולם) לחבר אותה להסכמה פנימית לעבור הרדמה, שאיבה, זריקות.. להחליף את הכפייה של מערכת הבריאות לברכה ולהסכמה.

לעץ, המכונה גם "שר הצבא", יש נטייה להילחם ולהתנגד למה שמרגיש לו מאיים:

עץ תוקף אדמה– מנגנון האשמה:

מטרות, תחרות, ואשמה – אלמנט העץ רואה קדימה, הוא שם מטרה ומגייס את כל האלמנטים להשיג אותה. יש בזה כוח אדיר שניתן לגייסו בשביל להיכנס להריון ולעבור את תקופת הטיפולים. תחרות יכולה להיות דבר נפלא העוזר לממש את המטרות שלנו בחיים – שווה לשים לב באיזה מצבים התחרות מרוממת ומניעה קדימה ומתי היא מורידה ומספקת בסיס לאשמה ובושה.

כל עוד ההתמקדות היא לא במי מנצח אלא במשחק זה כיף אדיר. אישה בטיפולי פוריות ששמה לה להשוואות חברות שיש להן כבר ילדים מגדילה את רמות הסטרס במערכת, במיוחד כשהתחרות מלווה בתחושות אשמה על חוסר ההצלחה האישית שלה. כמובן שבאופן אבסורדי היא מחזקת את האלמנטים היאנגים והטסטוסטרון בגופה מה שיקשה עליה יותר להיכנס להריון.

ניתן להחליף קנאה בחברה שנקלטה ב"מעוררת השראה" , נקודה לשאוף אליה בעוד שכרגע אנחנו בדרך. החיזוק של האדמה בלהיות נוכחת במה שקורה כרגע- כרגע המשחק הוא טיפולי הפוריות, מבלי להיצמד לתוצאה הסופית, למצוא את הטוב בדרך, בכאן ועכשיו.

"יוצר אך לא מחזיק, כיוון שאינו תובע זכות לעצמו לא ניתן לקחת ממנו אותה״

אלמנט המים:

המים מביאים איתם את הפחד. הפחד יכול לבוא בביטויים של גלים וזרמים בגוף, בהתקפי חרדה, חוסר שינה או סטרס כרוני קבוע וממושך (שקשור גם לאלמנט העץ).
לרוב אם נחקור לעומק נגלה פחדים קיומיים מאחורי הסטרס היומיומי הרגיל

עומס משימות- נראה לעיתים נשים שמעמיסות על עצמן המון סביב תקופת הפוריות, כדי לא להרגיש את הפחדים שצפים, זהו מנגנון בריחה – פחד להיות בפחד.

הפחדים הפופולריים: פחד שלא יהיו ילדים, פחד להישאר לבד, להיות מנודה חברתית, שבן הזוג יעזוב, פחד להיכשל, פחד לאכזב את עצמי/ את אלוהים, לפספס את היעוד, פחד מהשאיבות, מהזריקות, פחד למות.

כשאדם נמצא בחוויה של איום ממשי או מדומה לרוב יופיע מנגנון: הילחם, ברח או קפא:

* הלוחמה במקרה הזה תבוא לידי ביטוי בכיווץ, וחוסר זרימה (נראה יותר תופעות של סטגנציה ועץ)  * הבריחה – בניתוק, חוסר נוכחות (מאפיין יותר חוסר דם, חוסר שמחה, חולשת אדמה)

*הקיפאון הוא קור ברחם- הוא סטגנציה של קור.

שלבי עבודה עם פחד:

  1. לזהות שמדובר בפחד, זיהוי ללא שיפוט
  2. להפריד את החלק שמפחד: למשל אם הפחד הוא שיעזבו אותה אם היא לא תיכנס להריון "בואי תדמייני עכשיו אותך בגיל 4 מפחדת שיעזבו אותך"
  3. לתת אישרור (לגיטמציה) לחלק שמפחד: להגיד לילדה בת ה4 שזה הכי טבעי בעולם לפחד
  4. חופש הבחירה: אחרי שהיא זיהתה שיש בה חלק של ילדה שמשהו מפחיד אותה והיא רואה את הילדה הזו ונותנת לה אישור שזה טבעי, כבר הילדה לא לבד, חלק גבוה של המטופלת רואה אותה, ויכול לעזור לה.
    פה מגיע חופש הבחירה- היא יכולה להישאר איתה במקום או לבחור לנוע ולעשות פעולה כלשהי.
    מה שחשוב זה שיצרנו מעקף למנגנון האוטומטי של ברח או הילחם ואנחנו נותנים לאישה קודם כל את עצמה ואת החלקים הגבוהים שלה לעזור לחלקים שכרגע בפחד מבלי לשפוט אותם וחופש לבחור לפעול מתוך פחד או שלא מתוך פחד.
    הכל בסדר, מה שהיא תבחר זה מה שנכון עבורה, הדבר החשוב שיוצר את השחרור הגדול הוא תחושת המודעות והחיבור לחלק בנו שמפחד.

הפחד יכול להפוך לחווית חיות והתרגשות. זה כמו גל גדול שאנחנו בתוכו, אפשר לקפוא ולתת לו לקרוס עלינו ואפשר לרכב על הגל- חווית חיים נוכחת.

אלמנט המתכת:

למתכת יש את יכולת שיפוט האמת ע"י ריחוק, היא אלמנט רוחני מאוד ומביאה עמה שחרור הצמדות ותלות.
כשהיא בחוסר איזון נראה אישה שחושבת שכל הבעיות שלה בחיים יפתרו אם תצליח להרות- ורק אם תצליח להרות. שזו התשובה היחידה והבלעדית ושאין עוד אופציות.
אני מאוד בעד לחזק את הרצון ולחזק את האמונה של היולדת באפשרות להרות אך יש הבדל גדול בין רצון חזק לבין אמונה שרק ע"י הריון נזכה להרגיש: שמחה, אהבה, מימוש.

אני תמיד שואלת את האישה : "למה את רוצה להיכנס להריון? " התשובה לא ברורה מאליה, זה הזמן להתרחק ולהתבונן למה נפשה של האישה כמהה באמת ולתת את הדבר ללא קשר להריון. למשל, אם הכמיהה היא לחוש אהבה, אהבה קיימת בכל מקום- היא קיימת בין אנשים, בטיפולים, היא קיימת כשאני מתבוננת בפרח, היא לא מוגבלת לפוריות הריון ולידה.
אם אהבה היא הכמיהה הפנימית דרבנו את האישה לצאת ולהרגיש אהבה בעולם כי יש המון מהחומר הזה בכל. שחרור ההיצמדות והתלות בהריון יכול לאפשר הרפיה עמוקה יותר, ומקדם גם השגת הריון.

"השמים פתוחים הארץ גדולה והדרך אינסופית" (ספר הטאו)

אלמנט האש:

אלמנט האש- שיא היצירה, היכולת להביא את הפרי הבשל. אם אנחנו מדברים על פוריות הפרי הבשל יהיה עיבור או לידה .

אני תמיד ממליצה לראות ולדמיין את הדבר קורה, לראות בפרטים וליצור את המציאות של הפרי הבשל בדמיון, אני יושבת לצידן ושואלת שאלות מנחות: איך נראה היום שלך? איך הזוגיות? איפה אתם גרים? לקבל כמה שיותר פרטים. באופן מפתיע כשיורדים לפרטים נגלה פחדים רבים מההצלחה וההבשלה: פחד לגדול ולהתבגר, פחד מביטול עצמי והורות, פחד מפגיעה בזוגיות, פחדים כלכליים, ועוד מעצורים תת הכרתים שלא מאפשרים הבשלה טבעית של הריון .

עלינו להבין שאנו משתמשים אולי ב10% ממוחנו ותת ההכרה תופס מרחב עצום מהוויתנו. אם באופן הכרתי אישה רוצה הריון אך תת ההכרה שלה אומר לה שזה מסוכן עבורה הדבר יכול להשפיע רבות על העיבור.
ברגע שהתבוננו בפחדים הללו הם עוברים להכרה, ואז יש בחירה.

הלב מרגיש שמחה עם חיבור לאמת באופן הכרתי. גם אם אישה תצא כשהיא אומרת " אני רוצה להיכנס להריון, ואני מפחדת " היא בחיבור עם הפחד, ומרגישה שהגיע הזמן לנוע על אף שזה מפחיד אותה, ולא שהפחד מנהל אותה באופן תת הכרתי.

הלב הוא הקיסר.

הוא רואה את הפחדים ומחבק אותם

הא רואה את חוסר הביטחון ומחבק אותו

הוא רואה את הביקורת וההיצמדות ומחבק אותה

הוא רואה את המאבק והצורך לשלוט ומחבק אותו

כשהקיסר שולט באהבה, ומחבק את כל היסודות, הם נרגעים, יכולים להתאחד, ונוצר שלום

 

רשימת מקורות:

כל הציטוטים בכתבה לקוחים מספר הטאו/ לאו צה

רוח פנימית- אייל פוליטי. גופה של אישה תבונתה של אישה- ד"ר כריסטיאן נורת'רופ, אישה יודעת- אורית פיול אור, תטא הילינג- ויאנה סטייבל, תקשורת לא אלימה- ד"ר מארשל רוזנברג, יחסים- אווה פירירקוס, הבחירה- משה כהן ונעה הגלילי. הבת שלי, בעלי, משפחתי, מורים אהובים, מטופלות, מטפלות, והחיים עצמם.

X