תיאור מקרה: כוסות רוח להקלה על כאבים ודלקות בשד (מסטיטיס) אצל אימהות מניקות חדשות

מאת: Deb Davies, L.Ac

מאמר זה בוחן טיפול ברפואה סינית, המתמקד בכוסות רוח, באישה מניקה בת 42, אשר סובלת מחסימה בתעלות החלב שמובילה לכאבים ודלקת בשד.

הטיפול בכוסות רוח מדגים את הפשטות והאפקטיביות בסוג טיפול זה, ונשאלת השאלה המתבקשת, מדוע מדקרים נוספים אינם משתמשים בשיטה זו? התשובה היא שאף אחד אינו מלמד זאת בבתי הספר לרפואה סינית!
למרות השימוש המועט בשיטה זו, היא יכולה להיות אפקטיבית לטיפול בחסימות בתעלות החלב ובדלקות שד

הפצה של השיטה ושל תוצאות הטיפול בכוסות רוח לשד בקרב קהילת המטפלים ברפואה הסינית, תביא לכך שאקופונקטוריסטים נוספים יוכלו לעזור לאימהות טריות לחוות באופן מיטבי את תקופת ההנקה שלהן.

הצגת המקרה:

בת 42, 33 יום אחרי לידה, מציגה סתימה בצינוריות החלב מעורבת עם כתמים לבנים בפטמה ימין,

הכאבים מופיעים בזמן שהתינוק מתחבר לפטמה לינוק, וגם חווה כאבים לאחר ההנקה. מניקה כל 2-3 שעות מסביב לשעון.

חווה כאב שורף באופן קבוע בפטמה שמאל, שגם נראית כהה יותר מפטמה ימין, ועל קצה פטמה ימין נראית שלפוחית לבנה בגודל חצי אינטש (1.27 ס"מ)

בזמן הבדיקה שני השדיים היו נפוחים וחמים למגע. המטופלת ציינה שהשדיים גדושים וחמים למגע ביומיים האחרונים, יותר מהרגיל מאז הלידה.

בנוסף, המטופלת האמינה שהתינוק שלה בעל לשון קשורה אך התנגדה לפרוצדורה רפואית מפאת חוסר הנוחות שתיגרם לתינוק.

דיאגנוזה וטיפול ברפואה סינית:

המטופלת אובחנה עם חום ורעילות המשפיעים על ערוצי הכבד, הקיבה, וכיס מרה, המובילים להצטברות של מוגלה. בנוסף, ברקע קיימת חולשת צ'י הטחול , חולשת דם הכבד, וחולשת יין הכבד והכליות.

המטופלת טופלה ע"י כוסות רוח מזכוכית על שני השדיים, ומרשם של נקודות דיקור המתאים לניקוי חום ורעילות, הנעת סטגנציית צ'י בערוצי הכבד והקיבה, וחיזוק טחול וכליות.

נקודות הדיקור הנבחרות:

Sp4+Pc6 על מנת לפתוח את מרידיאן ה- chong Li11 ,  לניקוי חום, cv6 לחיזוק כליות, cv12 לחיזוק טחול וקיבה, si1 על מנת לקדם הפרשת חלב ולתמוך בשדיים, st43 כדי לנקות חום מערוץ הקיבה.

המטופלת שכבה על הגב ופתחה את שני צדי חזיית ההנקה, (מהלך המצריך תחושת נוחות ואמון בקרב המטופלת) ומרחה באופן עצמי שמן קוקוס אורגני על השדיים בתוספת מס' טיפות שמן לבנדר.

השתמשתי בכוס רוח גדולה מזכוכית, מחוממת קלות, בתוספת אלכוהול לחיטוי 90%  עבור הדלקת. בזמן הטיפול נשמרה טמפרטורה חמימה בחדר, והכוס חוממה לפני ההנחה על המטופלת תוך בדיקת הטמפרטורה על ידי על מנת לוודא שהטמפרטורה אינה חמה מידיי או קרה מידיי עבור הנחה על השדיים. (חשוב מאוד לוודא עם המטופלת שתרגיש בנוח ולא תגרם תחושת חוסר נוחות בגלל טמפרטורת הכוס)

כוסות רוח חמימות, וקבועות (ללא מניפולציות) הונחו על השדיים בדיוק מעל הפטמות.

בזמן הטיפול מנורת TDP חיממה את הבטן התחתונה, כאשר שאר חלקי הגוף נותרו מכוסים בשמיכה.

תוצאות הטיפול:

המטופלת חוותה הקלה מיידית! השלפוחית שעל פטמה ימין התפוצצה לתוך הכוס והכאב פחת באופן מיידי, וחלב התחיל לדלוף באיטיות. הראיתי למטופלת כיצד לנתק את הכוס מהשד לכשתהיה מוכנה לכך, והיא עשתה זאת אחרי שתי דקות.

שעתיים לאחר שהמטופלת עזבה את הקליניקה, היא שלחה לי הודעת טקסט וכתבה שהשרתה את שדיה בקערת מי מלח חמימה למשך שתי דקות מיד לאחר ההנקה. המטופלת חוותה הקלה ענקית לאחר הטיפול בכוסות רוח, והקלה נוספת לאחר שחרור הצטברות החלב החוצה.

דיון ונקודות מפתח:

הניסיון שצברתי לאחר שנוכחתי במאות לידות כדולה, ובתמיכה באותן נשים בתקופה שלאחר הלידה, הוביל אותי לרעיון של הנחת כוסות רוח להקלה על דלקת בשד. בעזרתן של המון נשים לאחר לידה עם חסימה בצינוריות החלב, אשר בטחו בי שאעזור להן להרגיש טוב יותר, צברתי את ניסיוני. בכל פעם שאני משתמשת בטכניקה זו ישנן תוצאות מהירות ויפות.

למרות שזה קל ואפקטיבי אין הרבה מדקרים שמניחים כוסות רוח על השד. עובדה זו מדרבנת אותי לשפוך אור על טכניקה זו, הקלה ללימוד וביצוע, והכרה ביכולות של הרפואה הסינית לתמוך באימהות טריות. מעבר לשיפור ההרגשה והנוחות של המטופלת כבר בזמן הטיפול, בסופו של דבר בסה"כ ננקה חום ונזיז תקיעות צי ודם.
סוג זה של טיפול יכול להיות מעולה ויעיל לאין ספור אימהות אשר מתכוונות ורוצות להניק את ילדיהן ומסיימות בכאב. דלקת בשד יכולה להיות מאוד לא נעימה ולגרום לכך שאימהות יפסיקו להניק בעקבות הכאב ובעקבות העובדה שחסר טיפול אפקטיבי ויעיל.

אם נוכל לעזור לאותן אימהות מניקות לשמור על זרימה חופשית ותקינה בשד, פוטנציאל תקופת ההנקה שלהן יתארך, וקיימת לכך השפעה נהדרת על הקשר בין התינוק לאמו, ובנוסף, תבנה מערכת חיסונית בריאה אצל התינוק. עדיין הרבה נשים נאלצות לבחור בחלופה להנקה בעקבות הכאב מדלקת השד.

תוצאות ומסקנות

בסופו של דבר אותה מטופלת המוזכרת בדיון זה החליטה לקחת את תינוקה להליך של התרת לשון קשורה ע"מ לשחרר את הלסת ההדוקה, מהר מאוד לאחר שההליך הושלם האם ותינוקה החלו לחוות הנקות מוצלחות כמעט ללא כאבים, התינוק החל לקבל שפע חלב, העלה במשקלו, ונהייה הרבה פחות עצבני.

המטופלת הגיעה אליי פעם נוספת לאחר כ 3 שבועות, וחזרנו על אותו הטיפול על מנת לנקות שאריות מההצטברות. מאחר ולא שמעתי שוב מהמטופלת המסקנה שלי הייתה שהטיפול באמא ובתינוק היה אפקטיבי בהקלה על קשיי הנקה.

בעוד שזהו סיפור מקרה אחד שהוכח כיעיל במיוחד, מניסיוני בתחום, אלו לא תוצאות יוצאות דופן. טיפול בכוסות רוח מזכוכית אינו מסובך ומהווה שיטה אפקטיבית אצלי בקליניקה לטיפול בנשים אשר נתנו את רשותן לכך.
ע"י שיתוף המידע הנ"ל אני מקווה לעודד אקופנקטוריסטים נוספים להשתמש בכוסות רוח כאשר הם נתקלים בתלונות דומות מאימהות טריות.

דברה דייויס היא אקופנקטוריסטית מוסמכת,
דולה, מדריכת לידה, בעלת קליניקה בסאן דייגו קליפורניה,
בנוסף היא מרצה בכנסים מקצועיים, ומעבירה הרצאות וקורסים המוכרים כנקודות לימוד מטעם ארגון ה NCCAOM קליפורניה.
דברה נמצאת בעיצומו של תהליך הפיכתה לדר' באקופונקטורה ורפואה סינית
מטעם פסיפיק קולג' לרפואה מסורתית

במהלך חודש אוגוסט 2021 יתקיים וובינר עם Deb Davis, לפרטים והרשמה לחצו כאן

דברה תגיע לארץ ותעביר כאן סדנא למטפלים במהלך אוקטובר 2022

לקבלת מידע נוסף על הסדנא המתוכננת,  מוזמנים להשאיר פרטים, וברגע שיסגרו כל הפרטים הקטנים נשלח לכם עדכון במייל

  לפרטים נוספים

  מקורות:

  American Psychological Association. Publication manual of the American Psychological Association 6th Edition. Washington, DC: American Psychological Association, 2010.

  Betts D. The essential guide to Acupuncture in Pregnancy & Childbirth. East Sussex, England: journal of Chinese Medicine, 2006.

  Flaws B. Path of Pregnancy: A Handbook of Traditional Chinese Postpartum Diseases, Volume II. Boulder, CO: Blue Poppy Press, 1993.

  Maciocia G. Obstetrics & Gynecology in Chinese Medicine. China: Elsevier Ltd, 2005. West Z. Acupuncture in Pregnancy & childbirth. China: Elsevier Ltd. 2001.

  המאמר פורסם במגזין Acupuncture Today

  תורגם ונערך על ידי המטפלות אורית גאיה סברוב והדס תור

  This article appeared originally in the December 2019 issue of Acupuncture Today and has been translated with permission.

  X